Ankh

Ankh definiowany jest jako: Symbol reprezentujący Fizyczne i Wieczne życie. Jest znany jako oryginalny krzyż który ma wielką moc i został stworzony przez Afrykańczyków w Starożytnym Egipcie.

Nazwa Ankh znaczyła życie w języku Starożytnych Kemetów (kraju Czarnych). Jako symbol dawania i podtrzymywania życia Ankh jest typowo utożsamiany z rzeczami materialnymi jak woda (w Egipcie wierzono że woda regeneruje życie), powietrze, słońce, jak również z bogami, którzy często przedstawiani są z tym symbolem.

Egipscy królowie także byli często utożsamiani z Ankh jako jego posiadacze (niosący życie swego ludu) lub dający Ankh (strumień Ankh) poprzez Bogów. Można to zobaczyć na zdjęciu Króla Senworserta który trzyma dwa Ankhi na piersi. Ankhi były robione z metalu, gliny i drewna. Zwykle noszone były jako amulety życia i umieszczane na mumiach by doenergetyzowować wskrzeszanego ducha. Bogowie i Królowie często są ukazywani ze znakiem Ankh, co odróżniało ich od zwykłych śmiertelników.

Ankh symbolizował wieczne życie i dawał niesmiertelność komuś kto go posiadał. Wierzono, że energia emanująca z Ankh może być absorbowana przez osobę mającą z nim kontakt. Ankh jest liną, przewodnikiem dla Boskiej potęgi życia która przenika wszechświat. Amulet jest potężnym talizmanem chroniącym noszącego przed złymi siłami degeneracji i upadku.

Zaokrąglony Ankh jest trzymany przez Bogów. Był utożsamiany z Isis i Ozyrysem we Wczesnym Okresie Dynastycznym. Zaokrąglona część Ankh reprezentuje także kobiecy aspekt lub Macicę, podczas gdy wydłużona część przedstawia aspekt męski lub Penisa. Te dwa święte aspekty splatają się ze sobą i czynią życie. Z powodu swego potężnego wyglądu, Ankh był uzywany w wielu religiach i rytuałach które wiązały się z królewskością.
W skarbcu Tutankhumuna, Ankh był głównym artefaktem. Zaokrąglony koniec symbolizował też wieczne życie a krzyż poniżej plan materialny.

Ankh jest zwany "Crux Anasta", z Egipskiego mitu i może być znaleziony we Wczesnym Okresie Dynastycznym jako symbol którym zdobiono różne materiały i reliefy, przedstawiające Bogów. Jest zwykle trzymany przy nosie zmarłych królów aby reprezentować oddech życia który dany zostanie przez Bogów w zaświatach. Ankh jako podobny kluczowi reprezentuje też klucz do wiecznego życia po śmierci. Jego wpływ można wyczuć w każdej dynastii. Przetrwał jako ikona posiadająca mistyczną potęgę aż do początków chrześcijaństwa.

Ankh który posiadał każdy Bóg miał moc tego Boga. Ankh Boga Anubisa jest powiązany z ochroną zmarłych, Ankh Sekmet, Hapi z żyjącymi wodami Nilu a Amen z bożym Duchem, oddechem życia.