Misteria Runiczne

"Pewnego dnia moce run odwiedziły las. Najpierw pojawiła się na ziemi FEHU, moc ognia, która każdej wiosny budzi nas do życia i przepełnia do ostatniego liścia."


Znaczenie duchowe podwalina wszelkiego początku. Symbol to rogi trzody, zresztą znaczenie nazwy to bydło.
Analogie trzoda, żywy inwentarz, bogactwo, urodzaj, chaos, energia, ogień, złoto, pieniądze
Głoska: F
Nazwa germańska, staronordycka i polska: fehu; staroangielska: feoh
Znaczenie nazwy bydło
Symbol rogi trzody


Kiedy potrzebne jest wsparcie ognia, korzysta się z runy Fehu. Kiedy było mi strasznie zimno, np. w lodowatym autobusie mroźną zimą, runa Fehu pomagała mi się rozgrzać. Dodawała mi ciepła, przynosiła pewną ulgę.
Fehu zaopatruje w energię wszystko, co istnieje (dotyczy to zarówno sfery duchowej, jak uczuciowej czy materialnej). Aby urzeczywistnić swe marzenia, wprowadzić w życie plany, potrzebujemy energii. I właśnie Fehu tej mocy nam użycza. Jednak należy stosować ją uważnie, by nie przedobrzyć. Chaos w analogiach mówi, by nie przeenergetyzować się tą runą, bowiem nadmiar energii powoduje przeciążenie (Uruz może zrównoważyć Fehu; możesz także uziemić energię - dotknąć rękoma ziemi i odesłać nadmiar energii).
Runę Fehu zaleca się stosować w miarę potrzeb, np. podczas rytuałów. Można korzystać z niej, gdy potrzeba nam energii. Dostarcza energii amuletom, warto je wzmocnić siłą Fehu. Pracując intensywnie z Fehu ułatwia się sobie wykonywanie wszystkich czynności, ponieważ dzięki niej kipi się energią. Pamiętać jedynie należy o warunku: trzeba umieć przyjąć energię i obrócić ją w czyn. Mamy prawo korzystać z energii Fehu dla swoich celów, jeśli nie wykorzystujemy jej do czynienia zła. Kiedy odczuje się nerwowość czy rozkojarzenie oznaczać to będzie, iż powinno się przejść do pracy z następną runą. Bowiem runy zmieniają kolejno swe emanacje energetyczne tworząc wielką całość. Jak już wspominałam, nadmiar Fehu równoważy Uruz.
Fehu jest pierwszą runą aettu Freyra. Freyr jest synem Wanów ze szczepu boga Njord i bratem Freyji. Jest bogiem światła, nieba, ciepła, pokoju, żyzności i dobrobytu. W czasie starogermańskich świąt przesilenia zimowego dnia z nocą jest szczególnie blisko i najłatwiej nawiązać z nim kontakt ( w tym czasie składano mu ofiary). Odgrywa szczególną role dla męskiego aspektu w nas. Poświęcony jest mu odyniec.
Fehu wzmacnia potencję u mężczyzn, zaś dla kobiet stanowi pomoc w znalezieniu zadowalającego partnera. Jest także symbolem urodzaju, dostatku, może przywołać dobre zbiory i błogosławieństwo.
Ja stosuję ją jako swoistą bateryjkę, jako wzmacniacz energii i w magii dostatku. Można wyryć ją np. w portfeliku.
Magiczne słowo "energia" może się wyrażać w różnych formach: runa Fehu służyła w dawnych czasach do znakowania trzody. Duże stada świadczyły o bogactwie posiadacza, stanowiły także środek płatniczy. Dlatego tez fehu stanowi symbol bogactwa, złota, pieniędzy.
 

Ćwiczenie 1: czerpanie mocy

Ćwiczenie to zaleca się przeprowadzać na łonie natury: udać się do lasu, parku, na łąkę, etc. (w ostateczności wyjdź chociaż na balkon). Znajdź sobie ładne miejsce, zatrzymaj się. Zwróć się w stronę słońca jeśli jest dzień, lub księżyca, kiedy ćwiczysz nocną porą. Wyciągnij ku niemu ramiona, wnętrza dłoni skieruj ku górze, jedno ramię niechaj będzie nieco wyżej niż drugie. Wyczuj siłę, którą pochłania Twoje ciało poprzez dłonie. Oddychaj takim rytmem, jakie Ci dyktuje ciało. Gdy już nie będziesz mieć ochoty na to ćwiczenie (często jest to tożsame z nabyciem wystarczającej ilości energii), opuść ramiona, rozluźnij się i idź dalej. Z pewnością zauważysz zmianę, zapamiętaj ją i/lub opisz.


Ćwiczenie 2: Równowaga mocy

Stań w pozycji przypominającej runę Fehu: wyprostowany z wzniesionymi ku niebu rękoma (prawa wyżej od lewej, dłonie skierowane ku niebu). Wchłaniaj energie do momentu, aż poczujesz się jej pełny. Powolutku przykucnij dotykając ziemi rękoma. Wytrwaj, aż poczujesz nasycenie energią. Wówczas wstań powoli do pozycji Fehu. Ćwiczenie to możesz powtarzać tak długo, jak masz na to ochotę. Obserwuj swoje wrażenia i zapisz je.


Ćwiczenie 3


Wpatruj się w płomień świecy i intonuj śpiewnie cichutko "feehuuuuu". Odczuj jego moc. Kiedy masz trudności z rozpaleniem ognia, intonowanie "Feehuuuu" może pomóc.

 

"Potem przyszła URUZ, siła ziemi, i silnie nas zakorzeniła w glebie, chroniąc przed burzami życia."

Znaczenie duchowe: związana, ognista energia (życiowa); tworzy grunt pod energiczne działanie: zakorzenianie.
Analogie byk, energia wiązana, energia ziemi, praenergia, popęd, zdrowie.
Głoska U
Nazwa germańska, staronordycka i polska uruz; staroangielska: ur
Znaczenie nazwy tur
Symbol moc ziemi
 Siła poznanego już przez nas Fehu rozchodzi się w przestrzeni, zaś Uruz ją wiąże i nadaje kształt. Warneck pisze, że jednak taki kształt jest także ograniczony i napełniwszy się, może w którymś momencie pęknąć. Przyrównuje to do byka na pastwisku (Uruz symbolizuje pradawnego tura), którego drażni się czerwoną płachtą.
Uruz jest runą uzdrowicieli, bowiem ludziom parającym się tą czynnością, jest potrzebny stały kontakt z ziemią. Dlaczego? Otóż moc, którą przekazują, muszą najpierw sami zdobyć, aby stać się
"naczyniem woli boskiej" i uzdrawiać. Muszą być dobrze zakorzenieni i uziemieni, aby cierpienia chorych nie wyprowadzały uzdrowicieli z energetycznej równowagi. W tym właśnie pomaga Uruz. Krew krążąca w naszych żyłach jest pięknym symbolem Uruz. Przechodzimy zatem do kolejnych właściwości tej runy. Uruz użycza sił młodzieńczych, powoduje powrót do zdrowia fizycznego. Dlatego w celach leczniczych korzysta się z jej mocy: rysując znak Uruz w okolicy bolącego, chorego miejsca na ciele. Jeśli zechcesz wykorzystać tę praktykę, pamiętaj o wizualizacji znaku Uruz, który błyszcząc wnika w ciało, by je uzdrowić. Wraz z siłą runy Uruz możesz się stać silny i odważny jak tur, którego symbolizuje, pod warunkiem, że nie będziesz uciekać od własnej mocy.
Runa Uruz łączy nas z popędami, mocą wewnętrzną i mocą ziemi. Jeśli zbyt często bujasz w duchowych obłokach, Uruz pozwoli Ci pozostać na ziemi.
Dzięki mocy runy Uruz możemy poprawić swą koncentrację, pozbyć się niepokojów i polepszyć stan zdrowia.


Ćwiczenie: przyjęcie energii ziemi i mocy runy Uruz


To ćwiczenie równoważy energię w naszym organizmie: przyjmujemy energię ale także wydalamy jej nadmiar. Pozwala na uziemienie umysłu, ciała i duszy. Polecane jest szczególnie w stanach zdenerwowania, niezrównoważenia, rozkojarzenia a także podczas zbytniego nasycenia się energią (w takim stanie czujemy energię aż po czubki palców). Czasem przy zbytnim naładowaniu się energią przy ćwiczeniach z Fehu możemy uziemić jej nadmiar tym właśnie ćwiczeniem.
Pochyl się w ten sposób, by plecy zgięły się równolegle do ziemi: ręce i czubki palców skieruj do ziemi. Możesz także wypróbować inna pozycję: kucnąć w taki sposób, by ręce i nogi były oparte na ziemi (tak, jak to robią sprinterzy przed startem). Wybierz tę pozycję, która jest dla Ciebie wygodniejsza. I pozwól płynąć energii, aby jej poziom wyrównał się w Twoim organizmie.

 

"Po niej przyszła DURISAZ, siła olbrzyma, która omal nas nie wykorzeniła, ale dzięki temu poznaliśmy własna ogromną moc i staliśmy się olbrzymami."

Znaczenie duchowe rozładowanie.
Analogi olbrzymia siła, ochrona, zawierucha, kłótliwość.
Głoska th (jak angielskie th)
Nazwa germańska thurisaz, staronordycka: thurisar, staroangielska: thorn i polska: durisaz
Znaczenie nazwy staronordyckie: olbrzym; staroangielskie: cierń
Symbol tarcza
 Durisaz jest jedną z najmocniejszych i najniebezpieczniejszych run w całym Futharku. Łączy się z Twoją mocą: kiedy ją ukryłeś/ukryłaś, Durisaz odnajdzie sposób, aby ją pobudzić. Zmusza do rozprawienia się z ciemnymi siłami Twojej natury i wiele osób z tego powodu (na etapie runy Durisaz) rezygnuje z pracy z runami. Zalecam ostrożność w pracy z tym znakiem. Energia Fehu (pierwotna i chaotyczna) zostaje sprowadzona na właściwe tory i może w Durisaz objawić się eksplozją. To runa zawieruchy, bywa prawdziwym złośnikiem, gdyż może doprowadzić do ujawnienia się naszych ukrytych skłonności i niekoniecznie tych pozytywnych, jak np. wojowniczość. Obecnie taka cecha jak "wojowniczość" często bywa tłumiona a to objawia się czasem w postaci chorób naszego organizmu, apatii czy poczucia bezsensu. Wojowniczość bowiem to naturalny pęd ku wolności i szerszemu zakresu działania; to agresywny udział człowieka, który można wykorzystać zarówno do rozwoju wewnętrznego jak i do zniszczenia. Dlatego nie powinniśmy rozpatrywać jej jedynie w negatywnym znaczeniu, choć najczęściej jednak nie potrafimy zrobić z niej użytku.

Durisaz jest ściśle związany z bogiem Thorem, który do dziś jest jednym z najbardziej czczonych w Islandii bogów. Thor jest opiekunem ludzi, a jego młot Mjelnir, narzędzie walki przeciw wrogim ludziom mocom, można przyjąć jako symbol runy Durisaz. Bowiem Durisaz jest także runą skutecznie chroniącą. Cechuje ją samoświadomość mocy i niezwyciężoności i z tego powodu jest jedną z najpotężniejszych aktywnych run ochronnych całego Futharku. Jest tarcza odbijającą wszelkie negatywne energie. Możemy użyć olbrzymiej siły tej runy do ochrony. Jak ją wykorzystać? Możemy sporządzić sobie talizman ochronny: wyryć (narysować lub wypalić) na tabliczce (np. drewnianej bądź na kamyczku) runę Durisaz i nosić na szyi jako amulet. Ten silny znak ochronny obroni Cię przed niechcianymi wpływami. Ważne jest, by odpowiednio zaprogramować amulet, w którym użyjesz mocy Durisaz, by nie zadziałał niepokojąco, np. nie pobudził w tobie dzikiej agresji czy kłótliwości. Dlatego sporządzając talizman określ dokładnie, przed czym ma Cię on ochronić. I jeszcze jedna wskazówka: jeśli Durisaz obudzi w Tobie ukryte, ciemne uczucia, spróbuj z nimi powalczyć, wyżyj się na łonie natury np. poprzez sport. Ochronną moc Durisaz możesz wykorzystać także w swoim otoczeniu ustawiając tabliczki z wyrytym znakiem Durisaz (wyryj jedną runę lub cztery w taki sposób, jak to opisałam poniżej w Ochronnym płocie).


Ćwiczenie: ochronny płot


Wyobraź sobie połączone ze sobą cztery runy Durisaz: utworzą kwadrat, który na zewnątrz będzie miał trójkąty na swych bokach.(czubki Durisaz są na zewnątrz). Teraz wizualizuj, że znajdujesz się w środku tego płota, a on odbija wszelkie negatywne energie. Kiedy czujesz się atakowany/a możesz w ten sposób się osłonić. Poczujesz się chroniony/a i silny/a. Możesz także za pomocą wizualizacji nałożyć płot ochronny na kogoś, komu chcesz pomóc.

 

"ANSUZ nadciągnęła, powiewając połami płaszcza, głaskała nasze gałęzie, uginała je, a niejedną spróchniałą złamała; ANSUZ jest mocą wiatru, ducha, który może nas niejednego nauczyć, o czym nie wiedzieliśmy wcześniej."


Znaczenie duchowe wymiana poprzez mowę.
Analogia: wiatr, bóg Odyn, twórcza inspiracja, duch.
Głoska A
Nazwa germańska i polska ansuz, staronordycka: a(n)suz, staroangielska: os
Znaczenie nazwy tur
Symbol: powietrze

Ansuz jest runą, która może uwolnić to, co Durisaz więzi. Przy opisie runy Durisaz wspomniałam, że może ona obudzić w nas ukryte negatywne skłonności. Ansuz daje nam możliwość uwolnienia się od tych uwięzionych w nas negatywnych emocji i lęków. Dzięki niej możemy zbliżyć się do samopoznania. Ansuz potrafi "złamać niejedna naszą spróchniałą gałązkę".
Znaczenie nazwy runy Ansuz to: "jeden bóg - jeden Aza"; Ansuz połączony jest ściśle z Azami, a tym samym z Odynem. Edred Thorsson dopatruje się w runie Ansuz powiewającej peleryny Odyna. Azowie dają nam oddech, powietrze do życia i powietrze życia. Oddech życia daje tę runę. Jako, że wiatr jest jednym z żywiołów Odyna, Ansuz bywa stosowany do przywołania lub uspokojenia wiatru. Możemy się doszukać tu znaczenia tak dosłownego jak i przenośni: bowiem Ansuz pojawia się wówczas, kiedy nadchodzi czas na "świeże powietrze". Ansuz jest runą poetów i muzyków, można skorzystać z jej pomocy, jeśli wyczerpał się nam koncept. Runa Ansuz jest związana z żywiołem powietrza, który reprezentuje mowę, muzykę, wymianę i handel.
Runy Ansuz i Durisaz utrzymują kosmiczną równowagę, ponieważ Ansuz występuje jako prawidłowość Porządku, zaś Durisaz jako zasada Chaosu.
Runa Ansuz spełnia istotną funkcje w uwalnianiu się od różnych więzów. Umożliwia także nawiązanie kontaktu z bogami, naszym duchem opiekuńczym. Kiedy spadają na nas problemy, poprzez modlitwę czy medytację możemy nawiązać pewien rodzaj kontaktu i otrzymać pomoc poprzez moc Ansuz. Wówczas wejdzie w nas boskie natchnienie, które pomoże nam wyjść z impasu.


Pozycja runy Ansuz

Należy stanąć prosto z wyprostowanymi rękoma. Jedną rękę lekko opuścić zgodnie z kształtem runy Ansuz (lewą ręką umieść niżej niż prawą). Wnętrze dłoni poleca się skierować ku ziemi, jednak jeśli korzystniejszym dla Ciebie okaże się układ dłoni wnętrzem ku górze, możesz śmiało go zastosować. Twarz skieruj na wschód. I odczuj moc tej runy.

Warneck pisze, iż odczuwa runę Ansuz jako starszego, mądrego pana, który może udzielić mu dobrych rad. Choć wiatr ma wiele "twarzy", to jednak często się zdarza, iż dopiero po solidnej wichurze można odczuć przypływ mądrości.


Ćwiczenie

Ćwiczenie to pomaga nam mówić przekonująco. Przed rozmową podczas której chcesz kogoś, do czegoś przekonać, przeprowadź ćwiczenie w pozycji runy Ansuz. Jej moc pozwala korzystnie "sprzedać" zarówno towar, jak i życzenia czy idee. Pamiętaj, by podczas rozmowy utrzymywać kontakt z energią run. Pomoże Ci w tym wizualizacja i/lub trzymanie runy Ansuz w dłoni - najlepiej w ręce biorczej, czyli jeśli jesteś osobą praworęczną, będzie to ręka lewa; możesz wyobrażać sobie jak energia runy Ansuz wzmocniona Twoją mocą osobistą, emanuje z Ciebie na rozmówcę. Możesz przekazać ją także poprzez uściśnięcie dłoni rozmówcy swoją ręką dawczą (w omawianym przypadku będzie to ręka prawa).

 

"Abyśmy nie zgubili się w filozoficznych rozważaniach, odwiedziła nas RAIDO, siła ruchu i rytmu, która przywróciła nam równowagę wewnętrzną i harmonię ze wszystkim: z ziemią, wodą, ogniem wewnętrznym i otaczającym nas powietrzem - ze wszystkim, co było, co jest, i co będzie."


Znaczenie duchowe rytm.
Analogie: ruch, taniec, rytm. Głoska: R
Nazwa germańska raidho, polska: raido, nordycka: raidu, staroangielska: rad
Znaczenie nazwy: jeździectwo, koło.
Symbol: jeździectwo.

 

"Znam piątą pieśń, gdy wrogi oszczep
Rzucony leci w walczących tłum,
Nie pędzi on tak hardo, bym go nie powstrzymał,
Gdy wzrok mój go dosięgnie"

Warneck tak tłumaczy znaczenie powyższego fragmentu pieśni Odyna, poświęconego runie Raido: Odynowi chodzi tu, w pieśni, o zmianę rytmu poprzez zastosowanie odwróconej runy radio, która oznacza wzrok: "Gdy wzrok mój go dosięgnie". W ten sposób strzała, która potrzebuje pewnego czasu na odbycie drogi, traci siłę rozpędu i - nie osiągając celu - spada wreszcie na ziemię. Taki obraz ukazuje nam - w odniesieniu do magii - strzałę jako czary. Radio może nam posłużyć do zmiany czasu i przenieść nas "w inne miejsce w czasie" (radio= jeździectwo). W tym nowym miejscu magiczna strzała dotrze wprawdzie do celu, ale nic złego nie może uczynić

Raido jest runą ruchu, rytmu, jej symbolem jest jeździectwo. Uwarunkowania życiowe powodują, iż czasem wypadamy "z rytmu" i wówczas piąta runa może nam pomóc. Raido pozwoli nam wrócić na właściwy tor, doprowadzić do równowagi. Warneck zaznacza, iż chodzi tutaj o rytm, nie o prędkość, nie o los, do tego poleca runę Jeran. Jeśli zatem czujesz, że gubisz rytm, potrzeba Ci równowagi, poleca się runę Raido.
Raido jest piątą runą Futharku, a kolejność run nie jest bez znaczenia: przedstawia logiczną całość. Na początku była energia (Fehu), potem kształt (Uruz), dalej zniszczenie (Durisaz) zatrzymane przez ducha (Ansuz) i w końcu ruch i struktura runy Raido.

Ćwiczenie: Medytacja chodzenia


Podczas spaceru zacznij obserwować swoje kroki. Stań się ich świadom/a i obserwuj w myślach każdy ruch tak, jakbyś uczył/uczyła się chodzić. Wolniutko stąpaj skupiając się na ruchu: lewa noga do przodu, postawić, prawa noga do przodu etc. Po pewnym czasie tego kontrolowanego chodzenia przerwij je i zacznij chodzić normalnie, we własnym rytmie. Zauważysz zmianę, która właśnie odpowiada energii runy Raido. Ten samoistny rytm jest jej przejawem.

Pozycja Raido: przyjmij ją, kiedy pragniesz skorzystać z runy Raido, aby odzyskać rytm, powrócić do równowagi.

 

"Nadeszła KAUNAN i pokazała nam odbicie wewnętrznego ognia poznania, abyśmy mogli się odnaleźć wśród wszystkich stojących razem w lesie. Poznanie, jak ogień, rozpaliło nasze dusze i serca i pozwoliło nam wrócić, wrócić do naszego prawdziwego Ja."


Znaczenie duchowe poznanie.
Analogie pochodnia, ogień, lustro.
Głoska: C i K
Nazwa germańska kenaz, polska: kaunan, nordycka: kauna, staroangielska: cen
Znaczenie nazwy pochodnia.
Symbol: lustro.

Kaunan jest runą poznania duchowego, która pozwala na ujarzmienie zdziczałych okoliczności. Jest to runa ochronna, broni nas przed negatywnymi wpływami. Kaunan jak lustro odbije wszelkie negatywne energie. Możemy ją użyć wielorako: moce, które chcą wyjść na zewnątrz zostaną dzięki niej zawiązane i wyjdą; moce, które starają się do nas dostać z zewnątrz a nie są nam potrzebne, zostaną zawiązane i odejdą. Kaunan pomoże także, jeśli musisz zmierzyć się z jakąś trudną sprawą, którą ciężko Ci ogarnąć. Jej energia wyostrzy rozmyte kształty, rozświetli mroki.

Kaunan oznacza pochodnię: Kaun = Kienspan = pochodnia, zatem gdzie tu analogia do lustra? Warneck tłumaczy pochodnię jako przenośnię lustra, że chodzi tu zarówno o ogień jak i światło pochodni, które jest odbiciem rzeczywistego ognia. Idąc tym tropem możemy przyrównać Kaunan do Księżyca, który odbija słoneczne światło. Dzięki mocy Kaunan odblask naszego umysłu może rozświetlić naszą świadomość i wprowadzić światło w dotychczasowe mroki podświadomości.
Czasem zauważamy, że denerwują nas, a nawet budzą odrazę, pewne osoby, które po dłuższym zastanowieniu wykazują cechy, które u siebie uważamy za negatywne, odnajdujemy w nich część naszej ukrytej osobowości. Widzimy w nich swoje lustrzane, ciemne odbicie. Ciągle wyłania się ta część naszej osobowości, którą wolelibyśmy upchnąć w ciemny kąt i udać, że jej nie ma. Dzieje się tak dlatego, byśmy mogli się zmierzyć z naszą ciemną stroną, wyłonić tę ukrytą część naszej osobowości i spróbować się jej pozbyć. Nasz świat podziemny znajduje odbicie w świecie nadziemnym. Posiadamy świadomość i dar samoobserwacji. Dzięki temu możemy piąć się na naszej ścieżce duchowej ewolucji.

Ćwiczenie: lustro Kaunan odbijające negatywne wpływy


Kiedy czujesz, że coś jest nie tak, że napływa niechciana energia, często o negatywnym zabarwieniu, możesz odbić ją lustrzaną taflą runy Kaunan.
Stań wyprostowany/wyprostowana i ułóż ręce tak, by utworzyć Kaunan: lewą rękę wyciągnij na wysokość nieco powyżej głowy, wnętrze dłoni skieruj ku ziemi, zaś prawą rękę opuść na wysokości bioder, a wnętrze dłoni skieruj ku górze. Odczuj tę silną tarczę odbijającą. Jest to bardzo przydatna praktyka i polecam ją gorąco. Wspaniale ochrania, oczyszcza.

 

"Po niej pojawiła się GEBO i otrzymaliśmy wielki dar - dar dawania. "Każdy dar będzie nagrodzony darem" powiedziała nam GEBO na pożegnanie i od tego czasu życie nasze układało się przyjaźniej."


Znaczenie duchowe wymiana - harmonia.
Analogie wymiana, wyrównanie.
Głoska G
Nazwa germańska i polska gebo, staronordycka: gebu, staroangielska: gyfu
Znaczenie nazwy dar, prezent.
Symbol wymiana między górą a dołem, wczoraj i jutro.

Runa gebo reprezentuje wyrównanie mocy. Znaczenie jej nazwy to dar, a ten jak wiadomo, wymaga rewanżu. Gebo symbolizuje wymianę. To, co czynimy wraca do nas w trójnasób. Pojawia nam się tzw. "Prawo trójpowrotu", które omówiłam dokładniej w "Świecie okiem czarownicy". Liczba trzy jest symboliczna, a prawo to mówi, iż wszystko, co czynimy będzie miało odpowiedni czynowi skutek, następstwo.
Gebo następuje po Kaunan, co nie jest ustawieniem przypadkowym: poznanie, jakie osiągnęliśmy dzięki Kaunan może stać się darem, którym obdarzymy innych: daje nam możliwość wymiany z innymi ludźmi tego, co poznaliśmy. Dzięki temu, co sami poznaliśmy, otrzymaliśmy dar niesienia pomocy innym. Możemy obdarzyć ich swoją pomocą, dzieląc się zdobytą wiedzą, doświadczeniem.
Gebo oznacza wymianę, jednak dawanie jest zawsze nieco wyżej oceniane niż przyjmowanie. Dlatego runa ta symbolizuje również ofiarę. Skoro coś bierzemy, powinniśmy w zamian coś dać, naszą ofiarą może być podziękowanie lub rewanż. Jesteśmy wiele winni naturze, weźmy dla przykładu papier uzyskiwany drzew, w ramach wymiany powinniśmy posadzić od czasu do czasu jakiekolwiek drzewo. A że nie przestrzegamy warunków wymiany, ponosimy tego skutki. Choć wiemy, że biorąc od natury, powinniśmy w zamian coś dać i tak wyzyskujemy ją niszczycielsko i w zamian ponosimy skutki naszych czynów.
Gebo jest także runą szczęścia. Zawiesza się ją małym dzieciom na szyi lub wkłada do kołyski. Dorośli także mogą posłużyć się nią w celu przyciągnięcia do siebie szczęścia.
Moc runy Gebo pomoże wyrównać zachwiane stany emocjonalne. Przyczyni się do powrotu równowagi i harmonii.
Inna interesującą właściwością runy Gebo jest zdolność do połączenia pierwiastka męskiego i żeńskiego, dwóch przeciwstawnych polaryzacji. Dzięki niej można połączyć kobietę i mężczyznę, wspomóc się jej energią w celu uzdrowienia relacji damsko-męskiej. Równoważy także męską i żeńską zasadę obecną w każdym człowieku. To natomiast daje zdolność do życia miłosnego, które odzwierciedla równowagę duchową danego człowieka lub jej brak. Gebo poleca się do wróżenia zakochanym. Na koniec wspomnę jeszcze, iż istnieje pewna analogia pomiędzy wspomnianym powyżej aspektem runy Gebo a kartą Tarota
"Kochankowie".

Ćwiczenie: zrównoważenie mocą Gebo


Praktyka polecana, kiedy zauważy się kryzys lub jego początki w relacji ze swoim partnerem. Należy namówić go na medytację.
Usiądźcie naprzeciw siebie i złapcie się za ręce na krzyż, tak jak to wygląda na symbolu runy Gebo. Jeśli macie na to ochotę, możecie zanucić "geeboo". Możecie patrzeć sobie w oczy, ale nie jest to konieczne. Po prostu trwajcie w pozycji Gebo i pozwólcie energii uzdrowić Wasze relacje. Stworzy to harmonię w Waszym związku i nie tylko podczas sytuacji kryzysowych. Jeśli kiedyś znów powieje chłodem, moc Gebo pozwoli Wam spokojniej reagować w sytuacji konfliktowej. Pomoże Wam skutecznie rozwiązać problemy.
Pozycja runy Gebo (rysunek): przyjmuj ją tak często, jak poczujesz potrzebę skorzystania z mocy runy Gebo.
 

"Przyszła WUNJO i przyłączyła się do nas, przepełniła nas potężna radość życia, kołysaliśmy się radośnie na wietrze."


Znaczenie duchowe rozkosz przyjaźni.
Analogie radość, szczęście.
Głoska: W
Nazwa germańska i polska: wunjo, staronordycka: wunju, staroangielska: wyn
Znaczenie nazwy: rozkosz.
Symbol: flaga rodowa.
Zastosowanie: m.in. wzmocnienie radości życia

Symbolem runy Wunjo jest powiewająca flaga rodowa. Sztandar symbolizuje pokuj i radość naszych przodków. Jej odwrócony znak symbolizuje młotek lub pług Wunjo pochodzi od niemieckiego słowa Wonne, które oznacza rozkosz, dlatego uważa się iż Wunjo symbolizuje wszystko, co jest radością.

"Ósmą znam pieśń, co wszystkim jest Pożyteczna:
Gdy zawiść powstanie wśród władcy synów
Umiem ją wraz uśmierzyć"

Powyższy fragment pieśni Odyna, mówi o mocy Wunjo, która wprowadza harmonię i tworzy pokój. Wunjo uśmierza uczucie złości i nienawiści, uspokaja i przywraca pokój wspólnoty. Wunjo pozwala na stworzenie sprzyjającej atmosfery w przypadku stworzenia grupy, w której każdy członek ma prawo do indywidualnego bytu i działania. Dlatego też wspólnoty religijne, które skupiają ludzi o różnych wyznaniach, powinny przyjąć symbol runy Wunjo, aby niepojawiały się kłótnie i agresywne zachowania wynikające z różnicy poglądów. W znaku Pax Christi, można odnaleźć połączenie run Wunjo i Gebo. Runa Wunjo wyrównuje zróżnicowane moce, dlatego nazywa się ją runą łączącą.
Wunjo kończy pierwszy cykl aettu, dlatego przyjrzymy się bliżej całemu aettu Freyra, który tworzą następujące runy: Fehu, Uruz, Durisaz, Ansuz, Raido, Kaunan, Gebo i Wunjo. Jednak najpierw kilka słów o analogicznym postrzeganiu.

Analogia myślenia runicznego


Analogiczne postrzeganie różnych znaczeń run pozwala skuteczniej z nimi pracować i odkryć ich tajemnice, które mogą się okazać dla nas bardzo ważne. Postrzeganie analogiczne jest szczególnie istotne, jeżeli chcemy nauczyć się sztuki wyroczni z runami.
Analogiczne postrzeganie zostało zaniedbane poprzez wychowanie w duchu postępowania i rozumienia zależności skutek - przyczyna czyli poprzez wpajanie nam jedynie postrzegania linearnego, logiki. Dzięki postrzeganiu analogicznemu, możemy poznać zupełnie nowe związki. Przykładem linearnego spojrzenia będzie zobaczenie szybującego orła i ten obraz oceniamy. W przypadku postrzegania analogicznego szybujący orzeł będzie dla nas jednocześnie symbolem wolności i wiedzy. Dostrzeżenie tego i zestawienie z naszą aktualną sytuacja może wykazać, że właśnie tracimy wolność etc. Jeśli zaczniemy ćwiczyć analogiczne postrzeganie, odkryjemy, że zjawisko to przebiega niezwykle szybko i wyda nam się bardziej logiczne, niż wszystko to, do czego dotąd przywykliśmy. Jednak trudno nam to będzie wyjaśnić, jeśli ktoś zażąda wyjaśnienia. Bowiem zadziałają wówczas mechanizmy nie do końca nam znane, szept podświadomości i intuicji, wgląd w naszą wewnętrzną mądrość.
Jak już wspominałam, jeśli ktoś pragnie nauczyć się sztuki runicznej dywinacji, powinien poćwiczyć postrzeganie analogiczne. Omawiana metoda postrzegania, zastosowana do run, pozwoli otworzyć się nam na wiele możliwości. Warto zastosować wiedzę o runach, szukając synonimów poszczególnych run w różnych sytuacjach życiowych poprzez analogiczne postrzeganie. A oto przykłady Igora Warnecka:

Aett Freyra

Analogia rolnika - Stan trzody (fehu) tworzy bogactwo rolnika. Za sprzedaż jednego zwierzęcia, może on nabyć zboże na przyszły wysiew. Nasiona wysiewa się do ziemi (uruz), a krowa (uruz) ciągnie pług. Chłop żyje z nadzieja w sercu, że elementarne moce nie zniszczą całkowicie jego pracy, i dlatego składa olbrzymom (durisaz) ofiarę. Do jednego z bóstw Azów należał Thor (Donar), który nie tylko dorównywał, ale przewyższał olbrzymów, którzy - mimo złożonych ofiar - nie zawsze zachowywali się pokojowo, więc rolnik składał ofiary i Azom (ansuz). Z doświadczenia i przekazów wiedział, że jest odpowiedni czas na wysiew i określony czas na żniwa - żył zatem w całkowitej harmonii z rytmem natury (raido). Ponad nami, na niebie, jest ważne ciało niebieskie, które bardzo silnie oddziałuje na zbiory - mianowicie księżyc (kaunan). Rolnik kieruje się w swoich pracach rytmem (raido) i cyklami księżyca. Wiedza ta (kaunan) zakłada, że rolnik czuje kosmiczne powiązania. Któregoś dnia bogowie odpłacą za ofiary, i to w postaci udanego zbioru (gebo), a po zakończeniu prac polowych i posiadając obfite plony, może spokojnie i radośnie oczekiwać zimy (wunjo), podczas której, być może, spłodzi z żoną dziecko.

Analogia narodzin - Rolnik podczas mroźnej nocy zimowej śpi z żoną blisko ciepłego pieca. Nasienie mężczyzny (fehu) połączy się z żeńskim, tworząc formę (uruz) - przyszłe dziecko. Kobieta zmienia się w czasie oczekiwania dziecka - nie może już ciężko pracować i jest osłabiona. Mężczyzna jest przekonany, że winę za stan zdrowotny żony ponoszą pramoce (durisaz). Złoży im zatem ofiary, ale będzie próbował również uzyskać - poprzez ofiary - przychylność Azów (ansuz). Rytm (raido) księżyca (kaunan) wyda po dziewięciu czy dziesięciu pełniach na świat dziecko (gebo), przy czym jeszcze raz włączy się durisaz, po czym i dziedzictwo, i środki utrzymania rodziny będę już zabezpieczone (wunjo).

Analogia budowy domu - Najpierw trzeba mieć określoną sumę pieniędzy (fehu), by nadać czystej idei (uruz) kształt. Planowanie wymaga przytomności umysłu, a nie działania na chybił trafił, bez namysłu (durisaz). Zlecamy architektowi wykonanie planu budowy (ansuz), a dalej organizujemy resztę (raido), z czym - oczywiście - związana jest bieganina. Podczas budowy zauważymy niedociągnięcia i będziemy musieli zastanowić się (kaunan), jak je usunąć, aż pewnego dnia ukaże się rozwiązanie (gebo), budowa dobiegnie już końca bez zakłóceń i wreszcie będziemy mogli zamieszkać tam spokojnie z rodziną (wunjo). By w klanie, rodzinie czy wspólnocie zachować wzajemny pokój, mimo różnicy charakterów poszczególnych jej członków, należy włączyć runę wunjo. Pokój wewnętrzny i świadomość wspólnoty tworzą ważny składnik przetrwania w zespole.

Pracując z runami, ćwicząc postrzeganie analogiczne i korzystając z mocy run, zaczynamy dostrzegać więcej, więcej rozumieć.
 

 

"Cicho hucząc, do naszego kręgu przybyła HAGAL, moc szczęścia i niszczenia, moc bogini Hel - nauczyła nas patrzeć w siebie, w najgłębsze warstwy naszego jestestwa, naszego pnia, byśmy mogli poznać przeszłe urazy, wydobyć je z głębin i odrzucić, pamiętając, że nie są niczym innym jak minionymi wydarzeniami."


Znaczenie duchowe uzyskanie mocy do przezwyciężania negatywnych stron świadomości.
Analogie niszczenie i tworzenie, równowaga sił, szczęście. Głoska: H
Nazwa germańska: hagalaz, nordycka: haglaz, staroangielska: haegl, polska: hagal
Znaczenie nazwy: grad.
Symbol: most między światami.

Zajmując się runą Hagal najpierw wspomnę o tym, że jest to runa czarownic, kobiet żyjących w zaroślach i lasach; Hagazussy i jego jeźdźców. ( Pod opisem runy Hagal znajdziecie kilka słów na temat ewolucji słowa "hagazussa").
Hagal wspomaga podczas podróży do naszego podziemnego, wewnętrznego świata. Runa ta pomaga pokonać bariery i uzyskać wgląd w inny świat. Warneck poleca zabrać na tę wędrówkę Ansuz, która pomorze wrócić bez szwanku i zapewni pozytywne przewodnictwo w drodze.
"Udając się do władcy ciemności, należy korzystać z runy Hagal, która umożliwia bezpieczny powrót do jasności". Runa ta wspomoże Cię w chwilach wypełnionych smutkiem i żalem.
Symbolem runy Hagal jest most pomiędzy światami. Uważa się, że jeśli ktoś potrafi przezwyciężyć własne ograniczenia, dojść do granic własnych możliwości, a nawet je przekroczyć, może wejść do innego świata. Można to uzyskać korzystając z technik wywołujących ekstazę, a najprostszą jest seks, pod warunkiem, iż zaufa się swojemu instynktowi. Runa Hagal posiada moc rozniecania ekstatycznego ognia między dwojgiem ludzi. Zaznaczyć jednak trzeba, że jej energia może u osób niezrównoważonych wywołać lęk. Zatem polecam wykorzystanie energii Hagal w praktykach ekstatycznych jedynie zrównoważonym osobom.

Niemieckie słowo "hexe", określające czarownicę, pochodzi ze starogermańskiego "hagazussa", oznaczającego
"balansującą na granicy". Czarownica jest bowiem tą, która porusza się na granicy między światami. Zaś Hagal jest mostem pomiędzy światami.
Inne źródła podają, że słowo "hagazussa" uważane za najstarszą formę nazwy "czarownica", oznacza też ,"
starą kobietę latającą na żerdzi z płotu". Pierwotnie czarownice ukazywano jako kobiety latające na zwierzętach, niekiedy na żerdzi z płotu, którą dopiero później zastąpiła miotła. W dawnych wierzeniach miotle używanej do domowych porządków, przypisywano magiczną symbolikę o właściwościach oczyszczających i wypędzających. Z magicznymi przymiotami utożsamiano również gatunki drzew, z których wykonywano miotły, a mianowicie rózgi brzozowe, bukowe lub jodłowe, symbolizujące drzewo życia, płodność i odradzającą się przyrodę.

 

"Wkrótce po niej zjawiła się NAUDIZ, moc niedoli i przemiany, która przełamała w nas skostniałą konstrukcję myśli i wyobrażeń, by umożliwić nam nowy, świeży wgląd we własne Ja."

Znaczenie duchowe wrzeciono Norn, które przędą nić życia.
Analogie bieda, przymus, los, konieczność, niepomyślność.
Głoska N
Nazwa germańska, staronordycka i polska naudiz, staroangielska: nyd]
Znaczenie nazwy bieda.
Symbol: umieranie.

Naudiz jest runą Norn. Jej znaczeniem duchowym jest ich wrzeciono, którym przędą nić życia. Urd, Verdani i Skuld są trzema Nornami, które uosabiają stawanie się, bycie i przemijanie. (Więcej o Nornach pod koniec wykładu). Co ważne, w religiach krajów północnych podchodzi się do losu człowieka swobodniej niż w innych. Każdy z nas może sam zadziałać, tu i teraz wkroczyć w splot wydarzeń, aby je zmienić. Człowiek jest odpowiedzialny za swoje życie i zmiany, które w nie wprowadza.
Podczas pracy z runą Naudiz należy zachować największą ostrożność i czujność, dla tego poleca się ją jedynie w skrajnych przypadkach, kiedy nie ma widoku na wyjście z sytuacji. Dlaczego zaleca się taką rozwagę? Ponieważ aktywne korzystanie z mocy Naudiz zawsze wywołuje zmianę - niezwykle ciężko nad nią zapanować i nie wiadomo, jakie mogą być jej następstwa.
Istnieją źródła, które podają, iż Naudiz można wykorzystać w magii miłosnej. I znów muszę tutaj poważnie ostrzec : Naudiz może nam pomóc w roztopieniu lodu, który otacza ukochaną osobę, jednak należy to głęboko rozważyć, gdyż istnieje jakaś przyczyna, która utrudnia nam zbliżenie się do danej osoby. Musimy być pewni naszej miłości gdyż więzy Naudiz są bardzo trwałe.
Runa Naudiz jest symbolem usamodzielnienia się człowieka, jego przemiany w jednostkę. Dzięki dobrej woli wyznaczamy własną drogę, która zapewnia nam samodzielność, sprzyja samorozwojowi. Dlatego też dzięki wspomnianym wynikom wpływu Naudiz na człowieka, tworzą się stabilne wspólnoty, składające się z samodzielnych jednostek, umiejscowiony pewnie na drodze samorozwoju. I stąd płynnie przechodzimy do kolejnej runy - Eisaz.

Norny - W mitologii germańskiej, trzy boginie przeznaczenia, czczone przez północnych Germanów. Mieszkały nad źródłem przy korzeniach drzewa życia - Igdrasilu (Yggdrasill) i przędły nici przeznaczenia. Urd, jedna z Norn, przecinała te nici. Nornom podlegali bogowie i ludzie. Skandynawskie odpowiedniczki greckich Mojr. Półboginie te przędły nić życia. Imiona trzech najczęściej występujących Norn to: Urd, która symbolizowała przeszłość, Werdani, czyli teraźniejszości i Skuld - przyszłość. W niektórych podaniach występuje jedynie sama Urd (w wierzeniach Anglosaskich Wyrd), która utożsamiana jest z boginią śmierci, względnie przeznaczenia. Norny zjawiały się przy łóżku noworodka, mieszkały w korzeniach Igdrasilu. Drzewo to zawdzięczało im swoją wieczność, gdyż boginie skrapiały jego korzenie wodą ze źródła Norna, by uchronić je przed gniciem.

 

"Nagle świat nasz się zmienił: oto EISAZ, moc "Jam jest", zniknęła równie szybko, jak się pojawiła, ale pozostawiła każdemu z nas dar, który pozwolił nam zrozumieć, że możemy istnieć tylko w jedności z innymi, jak jedno drzewo, jeden las, jedna wspólnota, i że NAUDIZ wróci, kiedy będziemy pewni, kim jesteśmy, i że nic poza nami nie istnieje."

Znaczenie duchowe jasność ducha, ale i zagrożenie skostnieniem, zamrożeniem.
Analogie lód, skostnienie, ja, samodzielność.
Głoska: I
Nazwa germańska: isa, staronordycka: isaz, staroangielska: is, polska: eisaz]
Znaczenie nazwy: lód.
Symbol: jasność, przejrzystość.

Eisaz jest runą, którą możemy użyć w celu "zamrożenia" jakieś sytuacji, bowiem posiada ona moc zamrożenia każdej energii i mocy. W związku z tym stanowi środek przeciwstawny do pozostałych run. Dlatego, kiedy coś w Twoim życiu zacznie Cię przerastać, możesz skorzystać z mocy runy Eisaz, aby przytłumić to. Warneck przestrzega: "Pamiętaj jednak, że wał ochronny, który stworzyłeś, należy po pewnym czasie odrzucić, bo w przeciwnym razie może powstać zagrożenie, że zatrzymasz się na pewnym (wytworzonym przez siebie) etapie"
Runa Eisaz pomaga wyrównać "magnetyzm", znaleźć się pomiędzy energią nieba i ziemi. Runa Eisaz otwiera także na "jestestwo". Pomaga skoncentrować się na istotnych sprawach.

 

"Jeran powitała nas wciągającym wirem zmian; koło czasu obróciło się i postąpiliśmy krok naprzód na drodze życia."

Znaczenie duchowe obieg życia.
Analogie pory roku, cykl życiowy, dokonanie, początek, czas.
Głoska J
Nazwa germańska jera jara, jeran
Znaczenie nazwy: rok.
Symbol: spirala życia.


Jeran przedstawia spiralny, odwieczny symbol stawania się, bycia i przemijania. Gdybyśmy mogli obejrzeć z zewnątrz nasz Układ Słoneczny, ujrzeli byśmy właśnie symbol runy Jeran. Znaczeniem duchowym runy Jeran jest obieg życia. Jeran pomaga nam zrozumieć cykl życia,
"po deszczu zawsze świeci słońce", nic nie trwa wiecznie, wszystko się zmienia. Runa ta jest symbolem życia w rytmie obiegu, który zapewnia pokój i harmonię.
Najważniejszym punktem odniesienia dla pracy z runą Jeran jest faktor czasu. Za jej pomocą możemy oddziaływać na czas. Jednakże najpierw należy spróbować uzmysłowić sobie cud czasu i próby człowieka, by czas podzielić i objaśnić. Dlatego przed rozpoczęciem pracy z runą Jeran musisz zająć się najpierw zrozumieniem pojęcia czasu. Jeśli przystąpisz do starannej pracy z runą Jeran, możesz uzyskać nowe spojrzenie na sens narodzin, życia i śmierci. Pozwoli to łatwiej zrozumieć cykl ludzkiego pobytu tu i teraz, wówczas Jeran wniesie pokój i równowagę, i zamiast być przekleństwem, pozwoli ci kroczyć przez życie z uśmiechem.
Jeran jest biegunem, punktem obrotu w futharku. Warneck przyrównuje ją do Drogi Mlecznej, która jest biegunem i punktem obrotu dla systemu słonecznego.

 

"Nadeszła Iwaz, moc cisu, świętego drzewa życia, naszego praprzodka z pradawnych czasoprzestrzeni, która obejmuje świat, a życie - które także jest drzewem - znajduje się w jej bezpiecznym środku. Iwaz nauczyła nas odnajdywać połączenia między górą a dołem i tego, że wszystko, co na górze, to i na dole."

Znaczenie duchowe koń Odyna - Sleipnir.
Analogie Igdrasil (w mitologii skandynawskiej "drzewo świata" - wiecznie zielony jesion), zjednoczenie życia i smierci, most miedzy światami, podróże duchowe, życie pozagrobowe i doczesne.
Głoska E - nie stosuje się do pisania, korzysta się z Ehwaz (E).
Nazwa germańska eiwaz, staronordycka: iwaz, staroangielska: eoh, polska: iwaz]
Znaczenie nazwy cis.
Symbol brama do zaświatów.

Dalsza symbolika: cis, drzewo świata, Igdrasil, związek, mądrość, łączność, jedność życia i śmierci, wieczne życie, wtajemniczenie, wytrwałość, ochrona, posępne dziecię nocy, kolt zmarłych, inicjacja, magia, ukryte wpływy, uniknięcie trudności, samodyscyplina, ochrona.


"Na zewnątrz cis
Jest drzewem surowym
Twardym, zamkniętym w ziemi
Strażnikiem ognia
Mocno zakorzenionym
Radością w domu.
Cis jest drzewem najzieleńszym zimą
Płomieniem dającym ciepły ogień."


Iwaz symbolicznie jest bramą do zaświatów, otwiera nam bramy do innych światów. Jesteśmy istotami duchowymi i jeśli żyjąc w świecie codzienności nie otwieramy się na to, co jest sprzeczne z naszym pojęciem rzeczywistości (wymyśloną i zaakceptowaną przez nas jej wizją), nasza dusza cierpi. Wówczas nasza podświadomość "gubi" do nas drogę. Zapadamy w pozornie nieświadomy sen i nawet nie spostrzegamy już naszych marzeń sennych. Iwaz daje nam moc, by śnić. Jak już wspomniałam, otwiera nam bramy do innych światów, także do świata marzeń. Polecam runę Iwaz do medytacji zainteresowanym świadomym śnieniem i/lub szukającym wspólnego języka z podświadomością objawiającą swą mądrość poprzez sen.
Znaczenie nazwy Iwaz to cis, jest on drzewem długowiecznym. Jego drewno choć twarde, jest zarazem plastyczne. Wyrabia się z niego łuki myśliwskie. I choć spod cisu wydobywa się trucizna, warto pamiętać, że przyczynia się ona do uchylenia rąbka tajemnicy, który ukryty jest za naszymi sprawami powszednimi.
Iwaz to runa wtajemniczenia. Dzięki jej pomocy możemy zyskać możliwość dotarcia do cieni zalegających w naszej podświadomości, a także wydobyć je na światło dzienne. Poddać je transformacji. Iwaz symbolizuje "podporę kosmosu", zatem jest potężnym opiekunem, zawiera w sobie wszelką moc. Dlatego w zaawasowanym studium rozwoju umożliwia człowiekowi "podróże" przez różnorodne światy.

Moc Iwaz można wykorzystać do ochrony przed apatią i bezsilnością, by móc dalej rozwijać się zgodnie z zamierzeniami. Jeśli szukamy pracy, mieszkania, sensu życia, warto popracować z Iwaz (łącząc go z symbolem łuku z cisa). A kiedy odnajdziemy to, czego szukaliśmy, musimy pamiętać, iż zawsze niesie to ze sobą zmianę. Dlatego też, kiedy utkwimy w martwym punkcie możemy zwrócić się do mocy Iwaz, można zastosować ją także do zmiany starych wzorców, w związkach, do zmiany własnego stylu bycia. Iwaz możemy przyrównać do kolejnego szczebla w drabinie świadomości. Transformacja osobowości związana z samopoświęceniem pozwala na zdobycie mądrości.

Medytacja drzewa z runą Iwaz

Usiądź wygodnie, rozluźnij się, uspokój oddech. Wyobraź sobie piękny las pełen dostojnych drzew. Znajdujesz się w tym lesie, podchodzisz do drzew, oglądasz je, gładzisz korę, wdychasz ich zapach, oglądasz od korzeni po koronę. Czujesz, jak każde z tych drzew daje Ci cząstkę swej życiodajnej mocy, uspakajający zielony kolor, oparcie i potrzebną energię. Spostrzegasz najwyższe, grubsze i większe drzewo od pozostałych. Podchodzisz powoli do niego. Widzisz, że jego korona sięga wysoko nieba, zaś korzenie zapadają głęboko w ziemię. Czujesz siłę tego drzewa, jak jest stabilne, nieugięte a zarazem wiotkie, poddające się pieszczotom wiatru. Opierasz głowę i pień tego wspaniałego drzewo i stajesz się nim. Czujesz, jak płyną w nim soki, jak czerpie energię z nieba i ziemi, wchodzisz w jego korzeń, pień, liście. Odczuj to teraz.
Zostań w tym stanie przez chwilę.
Czujesz się mocny, stabilny, zwarty w sobie, żadne naciski nie mają do Ciebie dostępu. Czujesz jak koronę drzewa ogrzewa i oświetla energia słońca, a wraz z nią napływa zrozumienie istotnych spraw, które zajmowały twe myśli. Będąc w koronie drzewa widzisz i pojmujesz to, czego do tej pory pojąć nie mogłeś. Teraz przenosisz myśli do pnia drzewa. Czujesz płynące, życiodajne soki i wiesz, że jesteś chroniony przed wszelkimi niepożądanymi wpływami, pełen energii i chęci do życia. Przejdź do korzenia i poczuj stałość, oparcie, stabilność, siłę, która pnie się od korzeni do pnia i korony. Poczuj to w sobie, ten przyrost sił, radość z istnienia, sukces ze wzrostu. Wiesz, że energia płynie z ziemi i nieba, jesteś silny i możesz wzrastać na poziomie materialnym i duchowym. Zapamiętaj te odczucia.
Policz powoli do pięciu, otwórz oczy i uśmiechnij się, powiedz sobie:
"Jestem stabilny, mocny i wiem o wiele więcej z tego poziomu na którym teraz jestem."

 

"Nadejście Perdo zrodziło w nas nowe istoty"

Znaczenie duchowe źródło inspiracji, matczyne bezpieczeństwo, wtajemniczenie, wiedza.
Analogie macica, studnia.
Głoska P
Nazwa germańska perthro, nordycka: perthu, angielska: peord, polska: perdo
Znaczenie nazwy zagroda, koszar.
Symbol zagroda lub krata.


Dalsza symbolika: losowanie, wyrok losu, owocne polowanie, prawo przyczyny i skutku, to, co każdemu przeznaczone, czas, karma, przeznaczenie, tajemnica, równoczesność wszystkich wydarzeń.

"Czternastą pieśń znam, umiem ludziom
Wyliczyć rozmaitych bogów,
Wiem wszystko o Asach i Alfach,
Mało kto spośród mądrych, to wie."

Powyższy, czternasty wers pieśni Odyna mówi nam, że Perdo jest źródłem mądrości i wiedzy. Runa ta działa jak odbiornik radiowy nastawiony na odbiór fal ze świata mitologicznego, ze źródła naszej wewnętrznej mądrości. Wystarczy mentalnie wybrać właściwy dla siebie zakres, a Perdo zadba o wizję. Podczas pracy z runą Perdo mogą pojawić się nowe, nieznane dotąd doznania, które mogą nas wiele nauczyć, pozwolą dotrzeć do głęboko ukrytych, starych przekonań, do poznania własnego ja.
Perdo jest runą narodzin, wspaniale uosabia narodziny na wszystkich poziomach. Warto z niej korzystać, by wydobyć moc twórczą, dotrzeć do zapomnianej dziś skarbnicy wiedzy, do której drzwi znajdują się w każdym z nas.
Dzięki mocy tej runy możesz dotrzeć do wspomnień z wczesnego dzieciństwa, które mają wpływ na Twoje życie, tak samo, jak wszelkie wrażenia odbierane w łonie matki.

Ćwiczenie na wydobycie mocy i zapewnienie bezpieczeństwa


Połóż się w taki sposób, by Twoje ciało utworzyło symbol runy Perdo (zgięte ręce i kolana). Jest to pozycja embrionalna, która obdarza poczuciem bezpieczeństwa, wycisza. Pozycja jest leżącą na boku, kolana nie muszą stykać się z rękoma. Zresztą jak masz ochotę, ręce możesz położyć pod głową.

Starogermańskie Perthro oznacza rzut oszczepem

"Rzut oszczepem jest zawsze
Grą i rozrywką
Śmiałków
Tu gdzie zasiedli wojownicy
W piwnej komnacie
Szczęśliwi razem"

 

"Nadejście PERDO zrodziło w nas nowe istoty; zaczął się nowy cykl i odnaleźliśmy w sobie moc ALGIZ, która pobiera ją, kierując swe gałęzie ku niebu, a korzenie w głąb ziemi."

Znaczenie duchowe chwila, życie.
Analogie człowiek między niebem a ziemią; życie i śmierć: łapka kruka.
Głoska Z
Nazwa germańska, staronordycka i polska algiz, staroangielska: eolhx]
Znaczenie nazwy łoś, opieka.
Symbol poroże lub człowiek ze wzniesionymi ku niebu rękami.


Dalsza symbolika: ochrona, obrona. Wzniosłość, szlachetność; siła, siła życiowa; kontakt z nadświadomością i kosmosem.

Algiz można zastosować jako talizman, który będzie wspaniale rozwijać moc i ustawi Cię w "środku życia", wprowadzi harmonię. Niczym ruchome drzewo, mocne i stałe, będziesz w centrum pomiędzy niebem i ziemią.
Runa Algiz była umieszczana na średniowiecznych pomnikach nagrobnych przed datą urodzin, zaś w formie odwróconej przed data śmierci.
Warneck poleca przeanalizować na tym poziomie runy Bogini Hel. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć Algiz.
Runa hagal jest symbolem zejścia we własną głębię, gotowością do przyjęcia wtajemniczenia. Następna runa- Naudiz symbolizuje potrzebę, to Norny (Naudiz jest ich runą jak pamiętamy) wybrały nas do wtajemniczenia. Dalej pojawia się Eisaz, która obdarza szczerością wobec siebie i symbolizuje potrzebę koncentracji. Jeran mówi o rytmie, bez którego nie możemy dojść do wtajemniczenia; rytm, z którym jesteśmy związani na zawsze. Iwaz symbolizuje bramę do podziemi, a także do ziemi; wskazuje na możliwość dotarcia do wszystkich sfer kosmosu a także na konieczność samoofiarowania, aby móc uzyskać przemianę. Wówczas, z nicości, narodzi się wiedza naszych przodków dzięki mocy runy Perdo i ujrzymy światło i cienie świata, co nas złączy z Algiz. Zaś następna runa - Sowelo symbolizuje odzyskaną moc.

Ćwiczenie: Aby uzyskać harmonię

Jeśli nie ma w nas harmonii jesteśmy podatni na niepowodzenia wszelkiego rodzaju, aby ją w sobie odnaleźć stań w pozycji runy Algiz, czyli wznieś ręce do góry i stojąc prosto złącz nogi. Stój mocno i pewnie niczym drzewo pomiędzy niebem a ziemią. Poczuj swoją moc, nic nie jest w stanie Cię przewrócić.
Ćwiczenie to możesz połączyć ze znanym Ci już ćwiczeniem Uz.

Znaczenie duchowe energia życia (kundalini).
Analogie moc życia.
Głoska S
Nazwa germańska sowilo,: sowilu, angielska: sigel, polska: sowelo
Znaczenie nazwy słońce.
Symbol promień słońca.

Dalsza symbolika słońce, oświecenie, wola; siła życiowa, żywotność, powodzenie, sukces, zaszczyt, honor; błyskawica, która ostrzega.

Sowelo najłatwiej przyrównać do energii kundalini, która przebiega rytmicznie w górę i w dół kręgosłupa. Pobudzenie tego kanału energetycznego daje moc ciału i łatwej i lekko kroczyć wówczas przez życie, gdyż ta energia rozluźnia. Często bóle w kręgosłupie bywają oznaką jej zablokowania i wtedy poleca się skorzystać z mocy runy Sowelo w połączeniu z gimnastyką. Wpłynie to na lepszy obieg energii wzdłuż kręgosłupa. Energia kundalini związana jest z seksualnością, pobudza ja. Zatem i w tym kierunku można posłużyć się mocą Sowelo. Mówi zresztą o tym poniższy fragment Pieśni Odyna:

"Szesnastą znam pieśń, gdy uczciwej dziewczyny
Miłość chcę mieć, rozkosz,
Omamię jej zmysły - śnieżne ma ramiona
I przemienię wszystką jej wolę"

Moc Sowelo potrafi pobudzić rozkosze miłosne, za jej pomocą mamione jest wspomniane w Pieśni Odyna, dziewczę. Dzięki Sowelo prowadzona jest prościutko do rozkoszy, ekstazy i przemienia się jej wola.
Symbolem runy Sowelo jest promień słońca, gdyż jej moce tak jak słońce mogą nas radować, obdarzać ciepłem i mocą. Jednak tak jak nadmiar słońca może być niebezpieczny tak i nie powinno się nadużywać Sowelo, by nie dostać duchowego udaru energetycznego. :P Warto korzystać z runy Sowelo, ale należy pamiętać o tym, by zachować umiar.

Ćwiczenie: Ruch Sowelo


Należy stanąć prosto z uniesionymi ukośnie ku górze rękoma. Ugnij kolana i zacznij poruszać ciałem ruchem falowym. Twoja sylwetka powinna wyglądem być zbliżona do symbolu runy Sowelo. Biodra i łydki także powinny być objęte ruchem. W chwili, gdy uzyskasz równowagę ciała podczas ruchu, czyli uwolnisz się od drżenia, zacznij głośno śpiewać: "soooo-weeee-loooo". Zharmonizuj śpiew, oddech i ruch ciała, zadbaj o dobre samopoczucie. Zaleca się wykonywać to ćwiczenie co najmniej raz dziennie dziesięć minut przez dwa tygodnie, a wówczas wyregulujesz i ustabilizujesz zapotrzebowanie na energię i samopoczucie.

 

Znaczenie duchowe: dążenie do celu.
Analogie
: sprawiedliwość, godność, dążenie do celu.
Głoska: T
Nazwa germańska: tiwaz, staroangielska: eoh, polska: teiwaz
Znaczenie nazwy: bóg Tyr.
Symbol: oszczep, grot lub strzała.

Dalsza symbolika: słuszność, sprawiedliwość; praworządność, porządek, sprawiedliwe zwycięstwo; sława; śmierć, która jest triumfem zmarłego; stanowczość; atrakcyjność fizyczna.

"Tyr jest gwiazdą
Strzeże wiary prawej
Wraz ze szlachetnymi
Zawsze na swej trajektorii
Ponad mgłami nocy
Nie zboczy nigdy
Tyr jest Bogiem ręki
Odpoczynkiem wilka
Mistrzem świątyni"

Teiwaz jest runą symbolizującą germańskiego boga Tyra, boga walki i sprawiedliwości. Symbol runy Teiwaz przypomina oszczep lub strzałę, a że strzała szuka celu, dlatego też tłumaczy się ją jako dążenie do celu, postęp i energię. Teiwaz przypomina, że aby na swojej drodze zaskarbić sobie boskie wsparcie, powinno się działać sprawiedliwie nie tylko wobec bliźnich ale i wobec siebie samych, zachować godność.
Teiwaz łączy się także z siłą męską i pomaga w odnalezieniu własnej indywidualności. Moc runy Teiwaz możemy wykorzystać także podobnie do energii runy Fehu, czyli aby wprowadzić ideę, zamienić ją w czyn i przyspieszyć ten proces.

Ćwiczenie z Teiwaz na odnalezienie celu

Na początek należy głęboko zastanowić się nad obranym celem jak również nad możliwościami jego osiągnięcia. Trzeba dokładnie rozpatrzyć, jakie przedsięwziąć środki, by dojść tam, gdzie się pragnie czyli należy nakreślić odpowiednią strategię. Warto ćwiczyć umiejętność dochodzenia do celu na wszystkich poziomach, jakie tylko wpadną do głowy. Włącz swoje "ja", niechaj szuka celu, Ty zaś rozważaj zagrożenia i przeszkody, które możesz napotkać na wybranej drodze. Warneck radzi: "Rozpraw się solidnie i dokładnie ze swoimi zamierzeniami, planuj starannie, wymierz precyzyjnie, naciągnij łuk i strzelaj mentalnie do celu: teraz strzała znajduje się na drodze do celu i tym samym daje nam do zrozumienia, że należy pozbyć się starych przekonań, ponieważ zagnieżdżone nie dopuszczają do osiągnięcia celu."

 

Znaczenie duchowe bezpieczeństwo.
Analogie biust, macierzyństwo, ochrona, bezpieczeństwo.
Głoska B
Nazwa germańska berkana, staroangielska: beorc, polska: berkanan
Znaczenie nazwy brzoza.
Symbol biust Bogini.

Dalsza symbolika pierwiastek kobiecości, piersi karmiące, macierzyństwo, matka ziemia, życie ziemskie; być i stawać się.

"Brzoza nie dźwiga owocu
Lecz tak jak gdyby były owocami
Dźwiga gałęzie bez płodnych nasion
Przepiękne ma gałęzie
Wysoko w koronie
Jest wspaniale okryta
Ukoronowana liśćmi
Dotykająca nieba.
Gałązka brzozowa jest konarem w listowiu
Drzewkiem małym
Lasem młodości"

Znaczeniem nazwy runy Berkanan jest brzoza, która jest symbolem Bogini. Bowiem brzoza w czasie pełni odbija światło księżyca, a co ciekawsze: nie tworzy cienia. Brzoza jest jednym z najłagodniejszych drzew (podobnie jak lipa).
Runa Berkanan uosabia Wielką Boginię we wszystkich jej aspektach: jest tą, która rodzi, ochrania; jest kochanką i ta, która ponownie zabiera życie (do siebie). Szczególnie wiccanie mogą dotrzeć do głębi tej runy, gdyż określa ona Boginię Księżyca i łączy się z fazami księżyca:
- pierwsza kwadra: panna (dziewica)
- pełnia: kobieta dojrzała
- ostatnia kwadra: kobieta stara
- nów: zmarła
Zważywszy na jej aspekt chroniący, można runę Berkanan wykorzystać w talizmanach. W pradawnych czasach sporządzano talizmany dla osób narażonych na wypadki, korzystając z mocy tej runy: z jednej strony umieszczano trzy razy Berkanan, zaś z drugiej strony nazwisko osoby, której talizman miał służyć.
Berkanan symbolizuje pierwiastek kobiecy tak jak Teiwaz męski: razem tworzą parę. Runa Berkanan poprzez magiczne rytuały pomaga zyskać matczyną miłość i ciepło. Może być błogosławieństwem dla matki chcącej zabezpieczyć drogę życia swojego dziecka. Berkanan zawiera w sobie wiedzę matki ziemi, matki nas wszystkich. Jest to bardzo łagodna runa. Berkanan posiada wiele cech Wenus, stoi także w ścisłym związku z Boginią Hel, która jest opiekunką matek i dzieci. Aspekt rodzenia w Berkanan może znaleźć zastosowanie jako źródło mocy dla rodzącej kobiety, a także wyrażać się we wszystkich dziedzinach życia.
Energia tej runy pomaga cierpiącym na choroby kobiece i na wszystkie problemy związane z ukrywaną kobiecością. Berkanan pomaga zrównoważyć pierwiastek męski z żeńskim, w przypadku, kiedy aspekt żeński jest przyblokowany (np. u mężczyzn, którzy wzbraniają się przed zrównoważeniem w sobie pierwiastków męskiego z kobiecym, nie akceptując faktu, iż w każdym z nas znajdują się oba i jedynie ich zrównoważenie prowadzi do spokoju i harmonijnego życia).

 

Znaczenie duchowe: przyrost siły poprzez współpracę.
Analogie: siła, prędkość, ruchliwość, wspólnota.
Głoska: E
Nazwa germańska, staronordycka i polska: ehwaz, staroangielska: eoh
Znaczenie nazwy: koń.
Symbol: koń.

Dalsza symbolika: jazda na koniu; ruch, podróż fizyczna; symbioza, urodzajność, partnerstwo, współpraca z jednym człowiekiem; pokój, zmysłowość, ochrona, ufność; wierność, małżeństwo.


Symbolem runy Ehwaz (jaki i znaczeniem nazwy) jest koń. W obecnych czasach rzadziej mamy kontakt z końmi, ale uzmysłowić sobie należy ich wielką rolę w dawnych czasach. W krajach północnych mówi się:
"koń jest sobowtórem człowieka". Ludzie północy bez pomocy wiernych koni nie zdobyliby innych krajów i szczepów, a kultura nie rozwinęłaby się tak wybitnie i wielostronnie. Przyjrzyjmy się jednak bliżej temu, jaki jest koń. Każdy, kto choć raz dosiadał konia, ma świadomość tego, ile tkwi w nim siły, a także tego, że koń będzie chciał przeforsować swoją wolę. Co się udaje, kiedy jeździec odwróci swoją uwagę i wolę od jazdy. Koń pojedzie z jeźdźcem, ale będzie raz po raz próbował zrzucić swoje brzemię - w takich przypadkach konie są szczególnie mądre i przebiegłe. Stąd wynika dla nas cenna nauka a propos korzystania i kierowania energii: należy uwagę bez reszty koncentrować na przedsięwzięciu, bo inaczej "koń" zrzuci nas boleśnie i/lub czmychnie. Koń, jeżeli jest dobrze traktowany, to zaraz obok psa jest najwierniejszym przyjacielem człowieka. Koń, z którym się człowiek źle obchodzi, zapamięta to i któregoś dnia odpłaci właścicielowi za swoje cierpienia i ból na swój własny sposób.
Ehwaz jest runą partnerstwa, w którym dominuje silniejszy (mądrzejszy) tak jak jest to w przypadku relacji jeździec-koń.
Pozycją runiczną dla Ehwaz jest uścisk dłoni witających się ludzi. Wyraża on także dotrzymanie tajemnicy, np. w handlu stosowany jest jako synonim zaufania i gotowości do współpracy. Korzystając z runy Ehwaz możemy wyłonić osobę odpowiednią, by dowodzić czy pilotować jakiś projekt.

 

Znaczenie duchowe człowiek żyjący rozważnie.
Analogie zjednoczenie przeciwności.
Głoska M
Nazwa germańska, staronordycka i polska mannaz, staroangielska: man
Znaczenie nazwy człowiek.
Symbol: człowiek.

Dalsza symbolika: człowieczeństwo, ludzkość, porządek społeczny; zaślubiny nieba i ziemi.

Mannaz jednoczy przeciwności, to zrównoważenie pierwiastków męskiego i żeńskiego w człowieku. Równowaga ta prowadzi do harmonii, zaś przewaga danego pierwiastka zaburza te równowagę i tak np. nadmiar cech żeńskich w ciele mężczyzny powoduje kiepskie samopoczucie. Utrzymanie cech męskich i żeńskich w równowadze jest bardzo trudne. Krokiem ku temu jest akceptacja tego faktu swojej świadomości, nie zaś skrywanie tych cech jako niezgodnych z tradycjami czy nakazami społecznymi. Ważnym jest fakt, iż człowiek zrównoważony ma łatwiejszy dostęp do innych światów poprzez trzecie oko.
Energię runy Mannaz można odnieść także do partnerstwa, jednak nie w znaczeniu powszechnym typu związek dwóch ludzi. Temu bowiem bliższa jest ehwaz, zaś Mannaz równoważy związek między kobietą a jej wewnętrznym bratem, między mężczyzną a jego wewnętrzną siostrą. Jednakże ze względu na harmonizującą moc Mannaz, umieszcza się ją jako amulet na obrączkach. Zaś w czarach korzysta się z niej w odniesieniu do praktyk dotyczących małżeństwa, wspólnoty.
Ćwiczenie: Mannaz na partnerstwo
Ćwiczy się we dwoje. Należy stanąć lub usiąść naprzeciw siebie i złączyć dłonie. Jednak na kształt runy Mannaz, czyli spleść je: prawą dłonią ujmij prawe przedramię partnera, a lewą dłonią lewe przedramię partnera - tak samo niechaj uczyni partner. Siądźcie naprzeciw siebie ze skrzyżowanymi tak rękoma i mocno się trzymajcie. Jeśli wyciszycie się, poczujecie moc, która zacznie płynąć między wami. Po chwili rozłączcie ręce. Warneck podczas tego ćwiczenia poleca zająć się rozwiązaniem jakiegoś problemu, rozmową a nawet oświadczynami. Rytuał ten wzmacnia partnerstwo, pomaga w rozwiązywaniu problemów. Na zakończenie jeszcze raz złączcie dłonie i teraz powinniście odczuć silniej moc, która wyrosła wokół was i która was łączy. Wszelkie napięcie powinno zniknąć zastąpione zrozumieniem i poczuciem bliskości i więzi.

 

Znaczenie duchowe bogactwo uczuć, zmiany.
Analogie woda, płynność, uwalnianie, uczucia, moc tworzenia.
Głoska L
Nazwa germańska laguz, staroangielska: lagu, polska: laukaz
Znaczenie nazwy por, czosnek.
Symbol rzeka.

Dalsza symbolika woda pierwotnych epok geologicznych, praocean; źródło życia, przyczyna; podziemne rzeki - świat zmarłych, lecznicza moc ziół; moc oczyszczająca; wtajemniczenie; wzrost; intuicja.

Laukaz to runa wody życia. W łonie matki pływamy w wodach płodowych, po urodzeniu obmywa się nas wodą (chrzczenie nie jest jedynie praktyką chrześcijańską, stosowano je także w czasach pogańskich), zaś po śmierci musimy udać się mitologiczną wielką rzeką życia, która stanowi granice między tym a tamtym światem.
Laukaz to runa oczyszczająca. Pomaga, gdy coś jest zablokowane, zatkane, nie przepływa swobodnie.
W magicznej dziedzinie wykorzystuje się energię runy Laukaz w celu dostarczania energii życiowej, przewodnictwa w trudnych sytuacjach, próbach, zaś w połączeniu z runą Wunjo stosuje się Laukaz w celu wzmocnienia płodności i radości życia.
Warto wspomnieć iż połączenie run Laukaz i Ansuz znacznie wzmacnia ich energie. Eksperymentując można nucić lub intonować śpiewnie obie runy.
Runa Laukaz pomaga w spełnieniu każdego określonego życzenia , gdyż przekazywana mentalnie bliźnim na trzecie oko lub na czakrę serca , mówi "tak" na wszelkiego rodzaju prośby.

 

Znaczenie duchowe dojrzewanie w spokoju.
Analogie
pokój, cisza, płodność, dojrzałość, jajo.
Głoska
NG
Nazwa germańska, staronordycka i polska
ingwaz, staroangielska: ing
Znaczenie nazwy: bóg Ing.
Symbol jajo.

Dalsza symbolika: Bóstwo ziemi, Ing; bohater; spokój; twórcza fermentacja; cztery strony swiata, cztery elemnty, cztery pory roku; cierpliwość; samotność.


Ingwaz jest runą Freyra tak jak i Fehu, jednak ta druga odpowiada części bezładnej, zaś Ingwaz jest zachowującym i opiekuńczym aspektem urodzajnej ziemi.
Warneck poleca dla zrozumienia istoty tej runy przyjrzeć się procesowi, jaki zachodzi wewnątrz jaja. Rozwój, proces dojrzewania w najlepszych, najbezpieczniejszych warunkach. Dlatego dojrzewanie łączy się z energią runy Ingwaz i wzmacnia nią osoby, które potrzebują skupić się na dojrzewaniu.
Runą Ingwaz poleca się wesprzeć wszystko, co wymaga spokojnej i chroniącej mocy. Runa Ingwaz jest bierna, jej polaryzacja jest pasywna w odróżnieniu od ochrony, jaką zapewnia Durisaz. Analogicznie możemy wyobrazić sobie, że schodzimy pod naszą matkę Ziemię, do jaskini, by odnaleźć tam spokój i ciszę i pokój. Moc runy Ingwaz tak jak i ziemia cechuje się płodnością, dojrzewaniem. Osoby wytrwale pracujące z energią tej runy spotyka to, co spotyka nasiona, które wysiewa się do gleby. Któregoś dnia wysiane idee dojrzeją i pojawią się nad ziemią jak zarodek. Przesłaniem runy Ingwaz jest: jesteś swoim własnym ogrodnikiem; to Ty kształtujesz każdego dnia swój świat.
Ćwiczenie: Ingwaz dla pokoju i ochrony

Ćwiczenie


Usiądź wygodnie, wycisz się, zamknij oczy. Wizualizuj symbol runy Ingwaz w świetlistym, czerwonym kolorze. Przenieś się mentalnie do ej wizji i zobacz, jak runa Ingwaz otacza twoje ciało niczym jajo. Poczuj to, to Twoja ochrona otoczka, przez którą nic nie przeniknie, żadna negatywna energia nie ma przystępu. Możesz zmieniać kolor tej otoczki, w zalezności od potrzeby chwili. Szczególnie poleca się to ćwiczenie w sytuacjach, kiedy nie wiesz, co czynić, czujesz się zbyt wrażliwy, niepewny, skąpany w chaosie. Praktyka ta także pomoże Ci zasnąć.

Znaczenie duchowe zrównoważenie, pogranicze.
Analogie dzień, światło, przełom nocy i dnia.
Głoska D
Nazwa germańska, staronordycka i polska dagaz, staroangielska: daeg
Znaczenie nazwy dzień.
Symbol nieskończoność i zrównoważenie, świtanie.

Dalsza symbolika światło dnia; półmrok, zmierzch; ogień rytualny; synteza biegunowości.

 

Dagaz to zrównoważenie, symbolizuje uzupełnianie się przeciwieństw. W tradycji runicznej wszystkie działania składają się z dwóch biegunów. Dagaz symbolizuje równowagę przeciwieństw i co za tym idzie - całkowitą harmonię. Kiedy coś nie znajduje się w równowadze, to wówczas zaczyna działać siła przeciwieństw. Jak to się dzieje? Otóż wyraża się ona poprzez nagły zwrot i przejście z jednej skrajności w drugą. Skrajności w życiu zawsze muszą się równoważyć. I tak np. jeśli ktoś całe życie czyni tylko dobro, to któregoś dnia ukaże mu się zło, by je poznał i włączył swoje życie. Jeśli poznanie zła nie nastąpi samoistnie, prawo równowagi zadziała i doprowadzi siła do harmonii sprowadzając biedę czy kłopoty. Odwrócą się dość ostro przeciwieństwa a następnie zaczną dążyć do równowagi. Taki proces spotyka się wszędzie, wystarczy jedynie wnikliwie poobserwować życie.
Symbolem runy Dagaz jest zaostrzony symbol znanego powszechnie znaku nieskończoności i właśnie nieskończoność a także zrównoważenie on oznacza.
"Święte gody przeciwności" wyrażane przez Dagaz polegają na wiecznym przepływie energii. A przepływa ona z prędkością światła między polaryzacjami tam i z powrotem. Mówiąc o tym nie sposób nie wspomnieć o naszych półkulach mózgowych. Na ogół myślimy lewą półkulą, która odpowiada za racjonalne i logiczne myślenie i steruje pracą naszej prawej części ciała. Prawa pólkula odpowiada za myślenie analogiczne, sny, marzenia, intuicje itd. W pracy magicznej bardzo ważnym jest, by zrównać prawą i lewa półkulę, gdyż ma decydujące znaczenie dla postrzegania, wówczas bowiem będziemy mogli dostrzec rzeczywistość innego wymiaru. Dlatego właśnie celem pracy magicznej czy ezoterycznej jest właśnie próba doprowadzenia do zrównoważenia obu półkul. Częsta i wnikliwa praca z energią runy Dagaz z pewnością przyczyni się do osiągnięcia tegoż celu, czyli zrównania obu półkul.
Znaczeniem nazwy runy Dagaz jest "dzień".

Ćwiczenie


Postawą runiczną Dagaz jest skrzyżowanie rąk w taki sposób, że prawą rękę kładziemy na lewe ramię, zaś lewą rękę na prawe ramię. Punkt skrzyżowania rąk powinien znaleźć się na czakrze serca. Zostanie wówczas wyrównana i wzmocniona. Ćwiczenie to działa ochraniająco, wyrównuje niekorzystną dla nas atmosferę wynikającą z braku równowagi. Pozycja runiczna Dagaz jest polecana na rozpoczęcie i zakończenie rytuału. Stoi się w niej jedynie chwilkę potrzebną, do wyrównania energii. Jak już wcześniej wspomniałam pomoże dostrzec rzeczywistość innego wymiaru, wyrówna i zharmonizuje energię i sposób postrzegani.

Znaczenie duchowe ojczyzna, dom (bycie w domu).
Analogie ojczyzna.
Głoska O
Nazwa germańska othala, staroangielska: ethel, polska: odala
Znaczenie nazwy własność, ojczyzna.
Symbol rodzina, czarodziejski węzeł.

Dalsza symbolika ostoja, bezpieczne miejsce; ogólny dobrobyt; zakorzenienie; obwarowanie się; rodzina, ojczyzna; posiadłość rodzinna; własne miejsce w życiu.
 


Tak oto dotarliśmy do ostatniej runy, do końca futharku. Ta ostatnia runa jednoczy siły potrzebne do utrzymania związku, który symbolizowany jest przez czarodziejski węzeł. Odala jest runą rodziny, szczepu, ojczyzny. Obdarza poczuciem bezpieczeństwa, stosuje się ją także do ochrony i zachowania wspólnoty, rodziny już istniejącej.
Na starych domach z muru pruskiego można odnaleźć symbol tej runy, gdyż umieszczano ją tam w celu ochrony domowników i błogosławienia im.
Jeśli marzysz o własnym przytulnym domu i nie chodzi tu o budynek, czyli jeśli nie chcesz żyć w pojedynkę a założyć rodzinę, skorzystaj z pomocy Odali.
Odala pomaga w porozumieniu się z innymi ludźmi, dlatego jest nieodzowna wręcz we wspólnotach.
Zdarza się, że samotność i poczucie opuszczenia trawią naszą duszę. Możemy wówczas przywołać ludzi, którzy będą nam odpowiadali i towarzyszyli energią runy Odala. Ludzie zawezwani poprzez tę runę okażą się pomocni na drodze samorozwoju, nie pozwolą oni nadal gnić w marazmie i niszczącym (nie wnoszącym niczego) spokoju.
"Bowiem tylko konfrontacja z innymi formami życia może dać zaczątek wzrostu."

 

Ćwiczenie


Stań w pozycji runy Odala, czyli na rozsuniętych nogach a ręce zgięte w łokciach oprzyj dłońmi o głowę. Pozycja ta obdarza poczuciem bezpieczeństwa, zaś intonowanie "Oodaalaa" połączone z wizualizacją sprzyja przyciąganiu przyjaznych nam osób, ochrania i wzmacnia rodzinę, wspólnotę, zgromadzenie.